E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

bėselen wuseln (D)cavaler (F)to scurry (E)
Stammformen bėselenbėseltgebėselt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb sinn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echbėselen
dubėsels
hien/si,hatt/etbėselt
mirbėselen
dirbėselt
sibėselen
Passé composé
echsigebėselt
dubassgebėselt
hien/si,hatt/etassgebėselt
mirsigebėselt
dirsiddgebėselt
sisigebėselt
Plus-que-parfait
echwargebėselt
duwaarsgebėselt
hien/si,hatt/etwargebėselt
mirwaregebėselt
dirwaartgebėselt
siwaregebėselt
Futur I
echwäert bėselen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gebėselt sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbėselen
dugéifsbėselen
hien/si,hatt/etgéifbėselen
mirgéifebėselen
dirgéiftbėselen
sigéifebėselen
Conditionnel Passé composé
echwiergebėselt
duwiersgebėselt
hien/si,hatt/etwiergebėselt
mirwieregebėselt
dirwiertgebėselt
siwieregebėselt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbėsel!
Plurielbėselt!
gebėselt
bėselen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles