E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

bėsel-en wuseln (D)cavaler (F)to scurry (E)
Stammformen bėsel-enbėsel-tge-bėsel-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb sinn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echbėsel-en
dubėsel-s
hien/si,hatt/etbėsel-t
mirbėsel-en
dirbėsel-t
sibėsel-en
Passé composé
echsige-bėsel-t
dubassge-bėsel-t
hien/si,hatt/etassge-bėsel-t
mirsige-bėsel-t
dirsiddge-bėsel-t
sisige-bėsel-t
Plus-que-parfait
echwarge-bėsel-t
duwaarsge-bėsel-t
hien/si,hatt/etwarge-bėsel-t
mirwarege-bėsel-t
dirwaartge-bėsel-t
siwarege-bėsel-t
Futur I
echwäert bėsel-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-bėsel-t sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbėsel-en
dugéifsbėsel-en
hien/si,hatt/etgéifbėsel-en
mirgéifebėsel-en
dirgéiftbėsel-en
sigéifebėsel-en
Conditionnel Passé composé
echwierge-bėsel-t
duwiersge-bėsel-t
hien/si,hatt/etwierge-bėsel-t
mirwierege-bėsel-t
dirwiertge-bėsel-t
siwierege-bėsel-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbėsel!
Plurielbėsel-t!
ge-bėsel-t
bėsel-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles