E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ëmknécksen umknicken (D)tordre (cheville) (F)
Stammformen ëmknécksenknéckst ëmëmgeknéckst
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Partikelverb (ëm-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echknécksen ëm
duknécks ëm
hien/si,hatt/etknéckst ëm
mirknécksen ëm
dirknéckst ëm
siknécksen ëm
Passé composé
echhunnëmgeknéckst
duhuesëmgeknéckst
hien/si,hatt/ethuetëmgeknéckst
mirhunnëmgeknéckst
dirhuttëmgeknéckst
sihunnëmgeknéckst
Plus-que-parfait
echhatëmgeknéckst
duhasëmgeknéckst
hien/si,hatt/ethatëmgeknéckst
mirhatenëmgeknéckst
dirhatëmgeknéckst
sihatenëmgeknéckst
Futur I
echwäert ëmknécksen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ëmgeknéckst hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifëmknécksen
dugéifsëmknécksen
hien/si,hatt/etgéifëmknécksen
mirgéifenëmknécksen
dirgéiftëmknécksen
sigéifenëmknécksen
Conditionnel Passé composé
echhättëmgeknéckst
duhässëmgeknéckst
hien/si,hatt/ethättëmgeknéckst
mirhättenëmgeknéckst
dirhättëmgeknéckst
sihättenëmgeknéckst
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierknécks ëm!
Plurielknéckst ëm!
ëmgeknéckst
ëmknécksen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
knécksen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles