E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ëmknécks-en umknicken (D)tordre (cheville) (F)
Stammformen ëmknécks-enknécks-t ëmëmge-knécks-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Partikelverb (ëm-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echknécks-en ëm
duknéck-s ëm
hien/si,hatt/etknécks-t ëm
mirknécks-en ëm
dirknécks-t ëm
siknécks-en ëm
Passé composé
echhunnëmge-knécks-t
duhuesëmge-knécks-t
hien/si,hatt/ethuetëmge-knécks-t
mirhunnëmge-knécks-t
dirhuttëmge-knécks-t
sihunnëmge-knécks-t
Plus-que-parfait
echhatëmge-knécks-t
duhasëmge-knécks-t
hien/si,hatt/ethatëmge-knécks-t
mirhatenëmge-knécks-t
dirhatëmge-knécks-t
sihatenëmge-knécks-t
Futur I
echwäert ëmknécks-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ëmge-knécks-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifëmknécks-en
dugéifsëmknécks-en
hien/si,hatt/etgéifëmknécks-en
mirgéifenëmknécks-en
dirgéiftëmknécks-en
sigéifenëmknécks-en
Conditionnel Passé composé
echhättëmge-knécks-t
duhässëmge-knécks-t
hien/si,hatt/ethättëmge-knécks-t
mirhättenëmge-knécks-t
dirhättëmge-knécks-t
sihättenëmge-knécks-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierknécks ëm!
Plurielknécks-t ëm!
ëmge-knécks-t
ëmknécks-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
knécks-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles