E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

sech knéi-en knien (D)s'agenouiller (F)
Stammformen sech knéi-enknéi-t sech sech ge-knéi-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Reflexiivt Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echknéi-e mech
duknéi-s dech
hien/si,hatt/etknéi-t sech
mirknéi-en eis
dirknéi-t iech
siknéi-e sech
Passé composé
echhumechge-knéi-t
duhuesdechge-knéi-t
hien/si,hatt/ethuetsechge-knéi-t
mirhunneisge-knéi-t
dirhuttiechge-knéi-t
sihusechge-knéi-t
Plus-que-parfait
echhatmechge-knéi-t
duhasdechge-knéi-t
hien/si,hatt/ethatsechge-knéi-t
mirhateneisge-knéi-t
dirhatiechge-knéi-t
sihatesechge-knéi-t
Futur I
echwäert knéi-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-knéi-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifknéi-en
dugéifsknéi-en
hien/si,hatt/etgéifknéi-en
mirgéifeknéi-en
dirgéiftknéi-en
sigéifeknéi-en
Conditionnel Passé composé
echhättmechge-knéi-t
duhässdechge-knéi-t
hien/si,hatt/ethättsechge-knéi-t
mirhätteneisge-knéi-t
dirhättiechge-knéi-t
sihättesechge-knéi-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierknéidech!
Plurielknéi-tiech!
ge-knéi-t
knéi-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles