E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

knéitschen zerdrücken, zerquetschen (D)froisser (F)
Stammformen knéitschenknéitschtgeknéitscht
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • raart Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten zerknautschen
Indikativ Aktiv
Présent
echknéitschen
duknéitschs
hien/si,hatt/etknéitscht
mirknéitschen
dirknéitscht
siknéitschen
Passé composé
echhugeknéitscht
duhuesgeknéitscht
hien/si,hatt/ethuetgeknéitscht
mirhugeknéitscht
dirhuttgeknéitscht
sihugeknéitscht
Plus-que-parfait
echhatgeknéitscht
duhasgeknéitscht
hien/si,hatt/ethatgeknéitscht
mirhategeknéitscht
dirhatgeknéitscht
sihategeknéitscht
Futur I
echwäert knéitschen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert geknéitscht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifknéitschen
dugéifsknéitschen
hien/si,hatt/etgéifknéitschen
mirgéifeknéitschen
dirgéiftknéitschen
sigéifeknéitschen
Conditionnel Passé composé
echhättgeknéitscht
duhässgeknéitscht
hien/si,hatt/ethättgeknéitscht
mirhättegeknéitscht
dirhättgeknéitscht
sihättegeknéitscht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierknéitsch!
Plurielknéitscht!
geknéitscht
knéitschen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles