E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

duerchknied-en durchkneten (D)ptrir (F)
Stammformen duerchknied-enknie-t duerchduerchge-knie-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Ennverhäerdung • Partikelverb (duerch-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echknied-en duerch
dukniet-s duerch
hien/si,hatt/etknie-t duerch
mirknied-en duerch
dirknie-t duerch
siknied-en duerch
Pass compos
echhunnduerchge-knie-t
duhuesduerchge-knie-t
hien/si,hatt/ethuetduerchge-knie-t
mirhunnduerchge-knie-t
dirhuttduerchge-knie-t
sihunnduerchge-knie-t
Plus-que-parfait
echhatduerchge-knie-t
duhasduerchge-knie-t
hien/si,hatt/ethatduerchge-knie-t
mirhatenduerchge-knie-t
dirhatduerchge-knie-t
sihatenduerchge-knie-t
Futur I
echwäert duerchknied-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert duerchge-knie-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifduerchknied-en
dugéifsduerchknied-en
hien/si,hatt/etgéifduerchknied-en
mirgéifenduerchknied-en
dirgéiftduerchknied-en
sigéifenduerchknied-en
Conditionnel Pass compos
echhttduerchge-knie-t
duhssduerchge-knie-t
hien/si,hatt/ethttduerchge-knie-t
mirhttenduerchge-knie-t
dirhttduerchge-knie-t
sihttenduerchge-knie-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkniet duerch!
Plurielknie-t duerch!
duerchge-knie-t
duerchknied-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
knied-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles