E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

knied-en kneten (D)ptrir, masser (F)
Stammformen knied-enknie-tge-knie-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Ennverhäerdung D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echknied-en
dukniet-s
hien/si,hatt/etknie-t
mirknied-en
dirknie-t
siknied-en
Pass compos
echhuge-knie-t
duhuesge-knie-t
hien/si,hatt/ethuetge-knie-t
mirhuge-knie-t
dirhuttge-knie-t
sihuge-knie-t
Plus-que-parfait
echhatge-knie-t
duhasge-knie-t
hien/si,hatt/ethatge-knie-t
mirhatege-knie-t
dirhatge-knie-t
sihatege-knie-t
Futur I
echwäert knied-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-knie-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifknied-en
dugéifsknied-en
hien/si,hatt/etgéifknied-en
mirgéifeknied-en
dirgéiftknied-en
sigéifeknied-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-knie-t
duhssge-knie-t
hien/si,hatt/ethttge-knie-t
mirhättege-knie-t
dirhttge-knie-t
sihättege-knie-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkniet!
Plurielknie-t!
ge-knie-t
knied-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
duerchknied-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles