E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

kniewelen knebeln (D)museler qn. (F)
Stammformen kniewelenknieweltgekniewelt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echkniewelen
dukniewels
hien/si,hatt/etkniewelt
mirkniewelen
dirkniewelt
sikniewelen
Pass compos
echhugekniewelt
duhuesgekniewelt
hien/si,hatt/ethuetgekniewelt
mirhugekniewelt
dirhuttgekniewelt
sihugekniewelt
Plus-que-parfait
echhatgekniewelt
duhasgekniewelt
hien/si,hatt/ethatgekniewelt
mirhategekniewelt
dirhatgekniewelt
sihategekniewelt
Futur I
echwäert kniewelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gekniewelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifkniewelen
dugéifskniewelen
hien/si,hatt/etgéifkniewelen
mirgéifekniewelen
dirgéiftkniewelen
sigéifekniewelen
Conditionnel Pass compos
echhttgekniewelt
duhssgekniewelt
hien/si,hatt/ethttgekniewelt
mirhättegekniewelt
dirhttgekniewelt
sihättegekniewelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkniewel!
Plurielkniewelt!
gekniewelt
kniewelen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles