E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

kniewel-en knebeln (D)museler qn. (F)
Stammformen kniewel-enkniewel-tge-kniewel-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echkniewel-en
dukniewel-s
hien/si,hatt/etkniewel-t
mirkniewel-en
dirkniewel-t
sikniewel-en
Pass compos
echhuge-kniewel-t
duhuesge-kniewel-t
hien/si,hatt/ethuetge-kniewel-t
mirhuge-kniewel-t
dirhuttge-kniewel-t
sihuge-kniewel-t
Plus-que-parfait
echhatge-kniewel-t
duhasge-kniewel-t
hien/si,hatt/ethatge-kniewel-t
mirhatege-kniewel-t
dirhatge-kniewel-t
sihatege-kniewel-t
Futur I
echwäert kniewel-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-kniewel-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifkniewel-en
dugéifskniewel-en
hien/si,hatt/etgéifkniewel-en
mirgéifekniewel-en
dirgéiftkniewel-en
sigéifekniewel-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-kniewel-t
duhssge-kniewel-t
hien/si,hatt/ethttge-kniewel-t
mirhättege-kniewel-t
dirhttge-kniewel-t
sihättege-kniewel-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkniewel!
Plurielkniewel-t!
ge-kniewel-t
kniewel-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles