E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

knisteren knistern (D)craqueter (F)
Stammformen knisterenknistertgeknistert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echknisteren
duknisters
hien/si,hatt/etknistert
mirknisteren
dirknistert
siknisteren
Pass compos
echhugeknistert
duhuesgeknistert
hien/si,hatt/ethuetgeknistert
mirhugeknistert
dirhuttgeknistert
sihugeknistert
Plus-que-parfait
echhatgeknistert
duhasgeknistert
hien/si,hatt/ethatgeknistert
mirhategeknistert
dirhatgeknistert
sihategeknistert
Futur I
echwäert knisteren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert geknistert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifknisteren
dugéifsknisteren
hien/si,hatt/etgéifknisteren
mirgéifeknisteren
dirgéiftknisteren
sigéifeknisteren
Conditionnel Pass compos
echhttgeknistert
duhssgeknistert
hien/si,hatt/ethttgeknistert
mirhättegeknistert
dirhttgeknistert
sihättegeknistert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierknister!
Plurielknistert!
geknistert
knisteren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles