E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

zerkniwwelen zerknittern (D)froisser, louper (F)
Stammformen zerkniwwelenzerkniwweltzerkniwwelt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (zer-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echzerkniwwelen
duzerkniwwels
hien/si,hatt/etzerkniwwelt
mirzerkniwwelen
dirzerkniwwelt
sizerkniwwelen
Pass compos
echhunnzerkniwwelt
duhueszerkniwwelt
hien/si,hatt/ethuetzerkniwwelt
mirhunnzerkniwwelt
dirhuttzerkniwwelt
sihunnzerkniwwelt
Plus-que-parfait
echhatzerkniwwelt
duhaszerkniwwelt
hien/si,hatt/ethatzerkniwwelt
mirhatenzerkniwwelt
dirhatzerkniwwelt
sihatenzerkniwwelt
Futur I
echwäert zerkniwwelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zerkniwwelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifzerkniwwelen
dugéifszerkniwwelen
hien/si,hatt/etgéifzerkniwwelen
mirgéifenzerkniwwelen
dirgéiftzerkniwwelen
sigéifenzerkniwwelen
Conditionnel Pass compos
echhttzerkniwwelt
duhsszerkniwwelt
hien/si,hatt/ethttzerkniwwelt
mirhttenzerkniwwelt
dirhttzerkniwwelt
sihttenzerkniwwelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierzerkniwwel!
Plurielzerkniwwelt!
zerkniwwelt
zerkniwwelen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
kniwwelenverkniwwelen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles