E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

zerkniwwel-en zerknittern (D)froisser, louper (F)
Stammformen zerkniwwel-enzerkniwwel-tzerkniwwel-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (zer-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echzerkniwwel-en
duzerkniwwel-s
hien/si,hatt/etzerkniwwel-t
mirzerkniwwel-en
dirzerkniwwel-t
sizerkniwwel-en
Pass compos
echhunnzerkniwwel-t
duhueszerkniwwel-t
hien/si,hatt/ethuetzerkniwwel-t
mirhunnzerkniwwel-t
dirhuttzerkniwwel-t
sihunnzerkniwwel-t
Plus-que-parfait
echhatzerkniwwel-t
duhaszerkniwwel-t
hien/si,hatt/ethatzerkniwwel-t
mirhatenzerkniwwel-t
dirhatzerkniwwel-t
sihatenzerkniwwel-t
Futur I
echwäert zerkniwwel-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zerkniwwel-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifzerkniwwel-en
dugéifszerkniwwel-en
hien/si,hatt/etgéifzerkniwwel-en
mirgéifenzerkniwwel-en
dirgéiftzerkniwwel-en
sigéifenzerkniwwel-en
Conditionnel Pass compos
echhttzerkniwwel-t
duhsszerkniwwel-t
hien/si,hatt/ethttzerkniwwel-t
mirhttenzerkniwwel-t
dirhttzerkniwwel-t
sihttenzerkniwwel-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierzerkniwwel!
Plurielzerkniwwel-t!
zerkniwwel-t
zerkniwwel-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
kniwwel-enverkniwwel-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles