E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

kniwwel-en basteln (D)bricoler (F)
Stammformen kniwwel-enkniwwel-tge-kniwwel-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echkniwwel-en
dukniwwel-s
hien/si,hatt/etkniwwel-t
mirkniwwel-en
dirkniwwel-t
sikniwwel-en
Pass compos
echhuge-kniwwel-t
duhuesge-kniwwel-t
hien/si,hatt/ethuetge-kniwwel-t
mirhuge-kniwwel-t
dirhuttge-kniwwel-t
sihuge-kniwwel-t
Plus-que-parfait
echhatge-kniwwel-t
duhasge-kniwwel-t
hien/si,hatt/ethatge-kniwwel-t
mirhatege-kniwwel-t
dirhatge-kniwwel-t
sihatege-kniwwel-t
Futur I
echwäert kniwwel-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-kniwwel-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifkniwwel-en
dugéifskniwwel-en
hien/si,hatt/etgéifkniwwel-en
mirgéifekniwwel-en
dirgéiftkniwwel-en
sigéifekniwwel-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-kniwwel-t
duhssge-kniwwel-t
hien/si,hatt/ethttge-kniwwel-t
mirhättege-kniwwel-t
dirhttge-kniwwel-t
sihättege-kniwwel-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkniwwel!
Plurielkniwwel-t!
ge-kniwwel-t
kniwwel-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
verkniwwel-enzerkniwwel-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles