E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

zerknujelen zerknittern (D)froisser, friper (F)
Stammformen zerknujelenzerknujeltzerknujelt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (zer-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echzerknujelen
duzerknujels
hien/si,hatt/etzerknujelt
mirzerknujelen
dirzerknujelt
sizerknujelen
Pass compos
echhunnzerknujelt
duhueszerknujelt
hien/si,hatt/ethuetzerknujelt
mirhunnzerknujelt
dirhuttzerknujelt
sihunnzerknujelt
Plus-que-parfait
echhatzerknujelt
duhaszerknujelt
hien/si,hatt/ethatzerknujelt
mirhatenzerknujelt
dirhatzerknujelt
sihatenzerknujelt
Futur I
echwäert zerknujelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zerknujelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifzerknujelen
dugéifszerknujelen
hien/si,hatt/etgéifzerknujelen
mirgéifenzerknujelen
dirgéiftzerknujelen
sigéifenzerknujelen
Conditionnel Pass compos
echhttzerknujelt
duhsszerknujelt
hien/si,hatt/ethttzerknujelt
mirhttenzerknujelt
dirhttzerknujelt
sihttenzerknujelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierzerknujel!
Plurielzerknujelt!
zerknujelt
zerknujelen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
knujelenverknujelen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles