E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

zerknujel-en zerknittern (D)froisser, friper (F)
Stammformen zerknujel-enzerknujel-tzerknujel-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (zer-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echzerknujel-en
duzerknujel-s
hien/si,hatt/etzerknujel-t
mirzerknujel-en
dirzerknujel-t
sizerknujel-en
Pass compos
echhunnzerknujel-t
duhueszerknujel-t
hien/si,hatt/ethuetzerknujel-t
mirhunnzerknujel-t
dirhuttzerknujel-t
sihunnzerknujel-t
Plus-que-parfait
echhatzerknujel-t
duhaszerknujel-t
hien/si,hatt/ethatzerknujel-t
mirhatenzerknujel-t
dirhatzerknujel-t
sihatenzerknujel-t
Futur I
echwäert zerknujel-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zerknujel-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifzerknujel-en
dugéifszerknujel-en
hien/si,hatt/etgéifzerknujel-en
mirgéifenzerknujel-en
dirgéiftzerknujel-en
sigéifenzerknujel-en
Conditionnel Pass compos
echhttzerknujel-t
duhsszerknujel-t
hien/si,hatt/ethttzerknujel-t
mirhttenzerknujel-t
dirhttzerknujel-t
sihttenzerknujel-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierzerknujel!
Plurielzerknujel-t!
zerknujel-t
zerknujel-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
knujel-enverknujel-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles