E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

knujelen zerknittern, knautschen (D)froisser (F)
Stammformen knujelenknujeltgeknujelt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echknujelen
duknujels
hien/si,hatt/etknujelt
mirknujelen
dirknujelt
siknujelen
Pass compos
echhugeknujelt
duhuesgeknujelt
hien/si,hatt/ethuetgeknujelt
mirhugeknujelt
dirhuttgeknujelt
sihugeknujelt
Plus-que-parfait
echhatgeknujelt
duhasgeknujelt
hien/si,hatt/ethatgeknujelt
mirhategeknujelt
dirhatgeknujelt
sihategeknujelt
Futur I
echwäert knujelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert geknujelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifknujelen
dugéifsknujelen
hien/si,hatt/etgéifknujelen
mirgéifeknujelen
dirgéiftknujelen
sigéifeknujelen
Conditionnel Pass compos
echhttgeknujelt
duhssgeknujelt
hien/si,hatt/ethttgeknujelt
mirhättegeknujelt
dirhttgeknujelt
sihättegeknujelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierknujel!
Plurielknujelt!
geknujelt
knujelen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
verknujelenzerknujelen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles