E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

knujel-en zerknittern, knautschen (D)froisser (F)
Stammformen knujel-enknujel-tge-knujel-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echknujel-en
duknujel-s
hien/si,hatt/etknujel-t
mirknujel-en
dirknujel-t
siknujel-en
Pass compos
echhuge-knujel-t
duhuesge-knujel-t
hien/si,hatt/ethuetge-knujel-t
mirhuge-knujel-t
dirhuttge-knujel-t
sihuge-knujel-t
Plus-que-parfait
echhatge-knujel-t
duhasge-knujel-t
hien/si,hatt/ethatge-knujel-t
mirhatege-knujel-t
dirhatge-knujel-t
sihatege-knujel-t
Futur I
echwäert knujel-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-knujel-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifknujel-en
dugéifsknujel-en
hien/si,hatt/etgéifknujel-en
mirgéifeknujel-en
dirgéiftknujel-en
sigéifeknujel-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-knujel-t
duhssge-knujel-t
hien/si,hatt/ethttge-knujel-t
mirhättege-knujel-t
dirhttge-knujel-t
sihättege-knujel-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierknujel!
Plurielknujel-t!
ge-knujel-t
knujel-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
verknujel-enzerknujel-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles