E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

koalis-éier-en verbünden (D)coaliser (F)
Stammformen koalis-éier-enkoalis-éier-tkoalis-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echkoalis-éier-en
dukoalis-éier-s
hien/si,hatt/etkoalis-éier-t
mirkoalis-éier-en
dirkoalis-éier-t
sikoalis-éier-en
Passé composé
echhukoalis-éier-t
duhueskoalis-éier-t
hien/si,hatt/ethuetkoalis-éier-t
mirhukoalis-éier-t
dirhuttkoalis-éier-t
sihukoalis-éier-t
Plus-que-parfait
echhatkoalis-éier-t
duhaskoalis-éier-t
hien/si,hatt/ethatkoalis-éier-t
mirhatekoalis-éier-t
dirhatkoalis-éier-t
sihatekoalis-éier-t
Futur I
echwäert koalis-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert koalis-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifkoalis-éier-en
dugéifskoalis-éier-en
hien/si,hatt/etgéifkoalis-éier-en
mirgéifekoalis-éier-en
dirgéiftkoalis-éier-en
sigéifekoalis-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättkoalis-éier-t
duhässkoalis-éier-t
hien/si,hatt/ethättkoalis-éier-t
mirhättekoalis-éier-t
dirhättkoalis-éier-t
sihättekoalis-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkoalis-éier!
Plurielkoalis-éier-t!
koalis-éier-t
koalis-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles