E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

kollid-éier-en kollidieren (D)aborder (F)
Stammformen kollid-éier-enkollid-éier-tkollid-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb sinn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echkollid-éier-en
dukollid-éier-s
hien/si,hatt/etkollid-éier-t
mirkollid-éier-en
dirkollid-éier-t
sikollid-éier-en
Passé composé
echsikollid-éier-t
dubasskollid-éier-t
hien/si,hatt/etasskollid-éier-t
mirsikollid-éier-t
dirsiddkollid-éier-t
sisikollid-éier-t
Plus-que-parfait
echwarkollid-éier-t
duwaarskollid-éier-t
hien/si,hatt/etwarkollid-éier-t
mirwarekollid-éier-t
dirwaartkollid-éier-t
siwarekollid-éier-t
Futur I
echwäert kollid-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert kollid-éier-t sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifkollid-éier-en
dugéifskollid-éier-en
hien/si,hatt/etgéifkollid-éier-en
mirgéifekollid-éier-en
dirgéiftkollid-éier-en
sigéifekollid-éier-en
Conditionnel Passé composé
echwierkollid-éier-t
duwierskollid-éier-t
hien/si,hatt/etwierkollid-éier-t
mirwierekollid-éier-t
dirwiertkollid-éier-t
siwierekollid-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkollid-éier!
Plurielkollid-éier-t!
kollid-éier-t
kollid-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles