E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

koloniséieren kolonisieren (D)coloniser (F)
Stammformen koloniséierenkoloniséiertkoloniséiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echkoloniséieren
dukoloniséiers
hien/si,hatt/etkoloniséiert
mirkoloniséieren
dirkoloniséiert
sikoloniséieren
Passé composé
echhukoloniséiert
duhueskoloniséiert
hien/si,hatt/ethuetkoloniséiert
mirhukoloniséiert
dirhuttkoloniséiert
sihukoloniséiert
Plus-que-parfait
echhatkoloniséiert
duhaskoloniséiert
hien/si,hatt/ethatkoloniséiert
mirhatekoloniséiert
dirhatkoloniséiert
sihatekoloniséiert
Futur I
echwäert koloniséieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert koloniséiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifkoloniséieren
dugéifskoloniséieren
hien/si,hatt/etgéifkoloniséieren
mirgéifekoloniséieren
dirgéiftkoloniséieren
sigéifekoloniséieren
Conditionnel Passé composé
echhättkoloniséiert
duhässkoloniséiert
hien/si,hatt/ethättkoloniséiert
mirhättekoloniséiert
dirhättkoloniséiert
sihättekoloniséiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkoloniséier!
Plurielkoloniséiert!
koloniséiert
koloniséieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles