E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

kolonis-éier-en kolonisieren (D)coloniser (F)
Stammformen kolonis-éier-enkolonis-éier-tkolonis-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echkolonis-éier-en
dukolonis-éier-s
hien/si,hatt/etkolonis-éier-t
mirkolonis-éier-en
dirkolonis-éier-t
sikolonis-éier-en
Passé composé
echhukolonis-éier-t
duhueskolonis-éier-t
hien/si,hatt/ethuetkolonis-éier-t
mirhukolonis-éier-t
dirhuttkolonis-éier-t
sihukolonis-éier-t
Plus-que-parfait
echhatkolonis-éier-t
duhaskolonis-éier-t
hien/si,hatt/ethatkolonis-éier-t
mirhatekolonis-éier-t
dirhatkolonis-éier-t
sihatekolonis-éier-t
Futur I
echwäert kolonis-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert kolonis-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifkolonis-éier-en
dugéifskolonis-éier-en
hien/si,hatt/etgéifkolonis-éier-en
mirgéifekolonis-éier-en
dirgéiftkolonis-éier-en
sigéifekolonis-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättkolonis-éier-t
duhässkolonis-éier-t
hien/si,hatt/ethättkolonis-éier-t
mirhättekolonis-éier-t
dirhättkolonis-éier-t
sihättekolonis-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkolonis-éier!
Plurielkolonis-éier-t!
kolonis-éier-t
kolonis-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles