E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

koloréieren kolorieren, färben (D)colorer (F)
Stammformen koloréierenkoloréiertkoloréiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echkoloréieren
dukoloréiers
hien/si,hatt/etkoloréiert
mirkoloréieren
dirkoloréiert
sikoloréieren
Passé composé
echhukoloréiert
duhueskoloréiert
hien/si,hatt/ethuetkoloréiert
mirhukoloréiert
dirhuttkoloréiert
sihukoloréiert
Plus-que-parfait
echhatkoloréiert
duhaskoloréiert
hien/si,hatt/ethatkoloréiert
mirhatekoloréiert
dirhatkoloréiert
sihatekoloréiert
Futur I
echwäert koloréieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert koloréiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifkoloréieren
dugéifskoloréieren
hien/si,hatt/etgéifkoloréieren
mirgéifekoloréieren
dirgéiftkoloréieren
sigéifekoloréieren
Conditionnel Passé composé
echhättkoloréiert
duhässkoloréiert
hien/si,hatt/ethättkoloréiert
mirhättekoloréiert
dirhättkoloréiert
sihättekoloréiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkoloréier!
Plurielkoloréiert!
koloréiert
koloréieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles