E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

kombinéieren kombinieren (D)combiner (F)
Stammformen kombinéierenkombinéiertkombinéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echkombinéieren
dukombinéiers
hien/si,hatt/etkombinéiert
mirkombinéieren
dirkombinéiert
sikombinéieren
Passé composé
echhukombinéiert
duhueskombinéiert
hien/si,hatt/ethuetkombinéiert
mirhukombinéiert
dirhuttkombinéiert
sihukombinéiert
Plus-que-parfait
echhatkombinéiert
duhaskombinéiert
hien/si,hatt/ethatkombinéiert
mirhatekombinéiert
dirhatkombinéiert
sihatekombinéiert
Futur I
echwäert kombinéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert kombinéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifkombinéieren
dugéifskombinéieren
hien/si,hatt/etgéifkombinéieren
mirgéifekombinéieren
dirgéiftkombinéieren
sigéifekombinéieren
Conditionnel Passé composé
echhättkombinéiert
duhässkombinéiert
hien/si,hatt/ethättkombinéiert
mirhättekombinéiert
dirhättkombinéiert
sihättekombinéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkombinéier!
Plurielkombinéiert!
kombinéiert
kombinéieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles