E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

kombin-éier-en kombinieren (D)combiner (F)
Stammformen kombin-éier-enkombin-éier-tkombin-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echkombin-éier-en
dukombin-éier-s
hien/si,hatt/etkombin-éier-t
mirkombin-éier-en
dirkombin-éier-t
sikombin-éier-en
Passé composé
echhukombin-éier-t
duhueskombin-éier-t
hien/si,hatt/ethuetkombin-éier-t
mirhukombin-éier-t
dirhuttkombin-éier-t
sihukombin-éier-t
Plus-que-parfait
echhatkombin-éier-t
duhaskombin-éier-t
hien/si,hatt/ethatkombin-éier-t
mirhatekombin-éier-t
dirhatkombin-éier-t
sihatekombin-éier-t
Futur I
echwäert kombin-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert kombin-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifkombin-éier-en
dugéifskombin-éier-en
hien/si,hatt/etgéifkombin-éier-en
mirgéifekombin-éier-en
dirgéiftkombin-éier-en
sigéifekombin-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättkombin-éier-t
duhässkombin-éier-t
hien/si,hatt/ethättkombin-éier-t
mirhättekombin-éier-t
dirhättkombin-éier-t
sihättekombin-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkombin-éier!
Plurielkombin-éier-t!
kombin-éier-t
kombin-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles