E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

akomm-en
Stammformen akomm-enknn-t anakomm
Eegenschaften unregelmig (Vokalwiessel) • • Hëllefsverb sinn • Partikelverb (an-) • raart Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten kum (Prteritum), kim (Konjunktiv)
Indikativ Aktiv
Prsent
echkomm-en an
duknn-s an
hien/si,hatt/etknn-t an
mirkomm-en an
dirkomm-t an
sikomm-en an
Prtrit
echkoum an
dukoum-s an
hien/si,hatt/etkoum an
mirkoum-en an
dirkoum-t an
sikoum-en an
Pass compos
echsinnakomm
dubassakomm
hien/si,hatt/etassakomm
mirsinnakomm
dirsiddakomm
sisinnakomm
Plus-que-parfait
echwarakomm
duwaarsakomm
hien/si,hatt/etwarakomm
mirwarenakomm
dirwaartakomm
siwarenakomm
Futur I
echwäert akomm-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert akomm sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
echkim an
dukim-s an
hien/si,hatt/etkim an
mirkim-en an
dirkim-t an
sikim-en an
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifakomm-en
dugéifsakomm-en
hien/si,hatt/etgéifakomm-en
mirgéifenakomm-en
dirgéiftakomm-en
sigéifenakomm-en
Conditionnel Pass compos
echwierakomm
duwiersakomm
hien/si,hatt/etwierakomm
mirwierenakomm
dirwiertakomm
siwierenakomm
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkomm an!
Plurielkomm-t an!
akomm
akomm-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
auskomm-enbikomm-enbekomm-endervukomm-endropkomm-endrukomm-enduerchkomm-enduerkomm-enmkomm-ennnerkomm-enentgintkomm-enentkomm-enerakomm-enerauskomm-enerbikomm-enermkomm-eneriwwerkomm-enerofkomm-eneropkomm-enewechkomm-enfortkomm-enhierkomm-eniwwerkomm-enkomm-enmatkomm-ennokomm-enofkomm-enopkomm-enukomm-enverkomm-envirkomm-enzerckkomm-enzoukomm-en
Remarquen (intern)
bersetzung?
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles