E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

auskomm-en auskommen (mit) (D)se dbrouiller avec, s'entendre avec (F)
Stammformen auskomm-enknn-t ausauskomm
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb sinn • Partikelverb (aus-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten kum (Prteritum), kim (Konjunktiv)
Indikativ Aktiv
Prsent
echkomm-en aus
duknn-s aus
hien/si,hatt/etknn-t aus
mirkomm-en aus
dirkomm-t aus
sikomm-en aus
Prtrit
echkoum aus
dukoum-s aus
hien/si,hatt/etkoum aus
mirkoum-en aus
dirkoum-t aus
sikoum-en aus
Pass compos
echsinnauskomm
dubassauskomm
hien/si,hatt/etassauskomm
mirsinnauskomm
dirsiddauskomm
sisinnauskomm
Plus-que-parfait
echwarauskomm
duwaarsauskomm
hien/si,hatt/etwarauskomm
mirwarenauskomm
dirwaartauskomm
siwarenauskomm
Futur I
echwäert auskomm-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert auskomm sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
echkim aus
dukim-s aus
hien/si,hatt/etkim aus
mirkim-en aus
dirkim-t aus
sikim-en aus
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifauskomm-en
dugéifsauskomm-en
hien/si,hatt/etgéifauskomm-en
mirgéifenauskomm-en
dirgéiftauskomm-en
sigéifenauskomm-en
Conditionnel Pass compos
echwierauskomm
duwiersauskomm
hien/si,hatt/etwierauskomm
mirwierenauskomm
dirwiertauskomm
siwierenauskomm
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkomm aus!
Plurielkomm-t aus!
auskomm
auskomm-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
bikomm-enbekomm-endervukomm-endropkomm-endrukomm-enduerchkomm-enduerkomm-enmkomm-ennnerkomm-enentgintkomm-enentkomm-enerakomm-enerauskomm-enerbikomm-enermkomm-eneriwwerkomm-enerofkomm-eneropkomm-enewechkomm-enfortkomm-enhierkomm-eniwwerkomm-enkomm-enmatkomm-ennokomm-enofkomm-enopkomm-enukomm-enverkomm-envirkomm-enzerckkomm-enzoukomm-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles