E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

bäikomm-en beikommen (D)s'ajouter, êre reà§u, êre dans les délais (F)
Stammformen bäikomm-enkënn-t bäibäikomm
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb sinn • Partikelverb (bäi-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten kum (Präteritum), kim (Konjunktiv)
Indikativ Aktiv
Présent
echkomm-e bäi
dukënn-s bäi
hien/si,hatt/etkënn-t bäi
mirkomm-e bäi
dirkomm-t bäi
sikomm-e bäi
Prétérit
echkoum bäi
dukoum-s bäi
hien/si,hatt/etkoum bäi
mirkoum-e bäi
dirkoum-t bäi
sikoum-e bäi
Passé composé
echsibäikomm
dubassbäikomm
hien/si,hatt/etassbäikomm
mirsibäikomm
dirsiddbäikomm
sisibäikomm
Plus-que-parfait
echwarbäikomm
duwaarsbäikomm
hien/si,hatt/etwarbäikomm
mirwarebäikomm
dirwaartbäikomm
siwarebäikomm
Futur I
echwäert bäikomm-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert bäikomm sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
echkéim bäi
dukéim-s bäi
hien/si,hatt/etkéim bäi
mirkéim-e bäi
dirkéim-t bäi
sikéim-e bäi
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbäikomm-en
dugéifsbäikomm-en
hien/si,hatt/etgéifbäikomm-en
mirgéifebäikomm-en
dirgéiftbäikomm-en
sigéifebäikomm-en
Conditionnel Passé composé
echwierbäikomm
duwiersbäikomm
hien/si,hatt/etwierbäikomm
mirwierebäikomm
dirwiertbäikomm
siwierebäikomm
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkomm bäi!
Plurielkomm-t bäi!
bäikomm
bäikomm-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
auskomm-enbekomm-endervukomm-endropkomm-endrukomm-enduerchkomm-enduerkomm-enëmkomm-enënnerkomm-enentgéintkomm-enentkomm-enerakomm-enerauskomm-enerbäikomm-enerëmkomm-eneriwwerkomm-enerofkomm-eneropkomm-enewechkomm-enfortkomm-enhierkomm-eniwwerkomm-enkomm-enmatkomm-ennokomm-enofkomm-enopkomm-enukomm-enverkomm-envirkomm-enzeréckkomm-enzoukomm-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles