E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

bekommen bekommen (D)recevoir qch., russir (F)
Stammformen bekommenbeknntbekomm
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb sinn • Präfigéiert Verb (be-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten kum (Prteritum), kim (Konjunktiv)
Indikativ Aktiv
Prsent
echbekommen
dubeknns
hien/si,hatt/etbeknnt
mirbekommen
dirbekommt
sibekommen
Prtrit
echbekoum
dubekoums
hien/si,hatt/etbekoum
mirbekoumen
dirbekoumt
sibekoumen
Pass compos
echsibekomm
dubassbekomm
hien/si,hatt/etassbekomm
mirsibekomm
dirsiddbekomm
sisibekomm
Plus-que-parfait
echwarbekomm
duwaarsbekomm
hien/si,hatt/etwarbekomm
mirwarebekomm
dirwaartbekomm
siwarebekomm
Futur I
echwäert bekommen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert bekomm sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
echbekim
dubekims
hien/si,hatt/etbekim
mirbekimen
dirbekimt
sibekimen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbekommen
dugéifsbekommen
hien/si,hatt/etgéifbekommen
mirgéifebekommen
dirgéiftbekommen
sigéifebekommen
Conditionnel Pass compos
echwierbekomm
duwiersbekomm
hien/si,hatt/etwierbekomm
mirwierebekomm
dirwiertbekomm
siwierebekomm
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbekomm!
Plurielbekommt!
bekomm
bekommen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
auskommenbikommendervukommendropkommendrukommenduerchkommenduerkommenmkommennnerkommenentgintkommenentkommenerakommenerauskommenerbikommenermkommeneriwwerkommenerofkommeneropkommenewechkommenfortkommenhierkommeniwwerkommenkommenmatkommennokommenofkommenopkommenukommenverkommenvirkommenzerckkommenzoukommen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles