E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

bekomm-en bekommen (D)recevoir qch., russir (F)
Stammformen bekomm-enbeknn-tbekomm
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb sinn • Präfigéiert Verb (be-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten kum (Prteritum), kim (Konjunktiv)
Indikativ Aktiv
Prsent
echbekomm-en
dubeknn-s
hien/si,hatt/etbeknn-t
mirbekomm-en
dirbekomm-t
sibekomm-en
Prtrit
echbekoum
dubekoum-s
hien/si,hatt/etbekoum
mirbekoum-en
dirbekoum-t
sibekoum-en
Pass compos
echsibekomm
dubassbekomm
hien/si,hatt/etassbekomm
mirsibekomm
dirsiddbekomm
sisibekomm
Plus-que-parfait
echwarbekomm
duwaarsbekomm
hien/si,hatt/etwarbekomm
mirwarebekomm
dirwaartbekomm
siwarebekomm
Futur I
echwäert bekomm-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert bekomm sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
echbekim
dubekim-s
hien/si,hatt/etbekim
mirbekim-en
dirbekim-t
sibekim-en
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbekomm-en
dugéifsbekomm-en
hien/si,hatt/etgéifbekomm-en
mirgéifebekomm-en
dirgéiftbekomm-en
sigéifebekomm-en
Conditionnel Pass compos
echwierbekomm
duwiersbekomm
hien/si,hatt/etwierbekomm
mirwierebekomm
dirwiertbekomm
siwierebekomm
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbekomm!
Plurielbekomm-t!
bekomm
bekomm-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
auskomm-enbikomm-endervukomm-endropkomm-endrukomm-enduerchkomm-enduerkomm-enmkomm-ennnerkomm-enentgintkomm-enentkomm-enerakomm-enerauskomm-enerbikomm-enermkomm-eneriwwerkomm-enerofkomm-eneropkomm-enewechkomm-enfortkomm-enhierkomm-eniwwerkomm-enkomm-enmatkomm-ennokomm-enofkomm-enopkomm-enukomm-enverkomm-envirkomm-enzerckkomm-enzoukomm-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles