E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

dervukommen davonkommen (D)s'en tirer (F)
Stammformen dervukommenknnt dervundervukomm
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb sinn • Partikelverb (dervun-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten dovukommen
Indikativ Aktiv
Prsent
echkommen dervun
duknns dervun
hien/si,hatt/etknnt dervun
mirkommen dervun
dirkommt dervun
sikommen dervun
Prtrit
echkoum dervun
dukoums dervun
hien/si,hatt/etkoum dervun
mirkoumen dervun
dirkoumt dervun
sikoumen dervun
Pass compos
echsinndervukomm
dubassdervukomm
hien/si,hatt/etassdervukomm
mirsinndervukomm
dirsidddervukomm
sisinndervukomm
Plus-que-parfait
echwardervukomm
duwaarsdervukomm
hien/si,hatt/etwardervukomm
mirwarendervukomm
dirwaartdervukomm
siwarendervukomm
Futur I
echwäert dervukommen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert dervukomm sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
echkim dervun
dukims dervun
hien/si,hatt/etkim dervun
mirkimen dervun
dirkimt dervun
sikimen dervun
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifdervukommen
dugéifsdervukommen
hien/si,hatt/etgéifdervukommen
mirgéifendervukommen
dirgéiftdervukommen
sigéifendervukommen
Conditionnel Pass compos
echwierdervukomm
duwiersdervukomm
hien/si,hatt/etwierdervukomm
mirwierendervukomm
dirwiertdervukomm
siwierendervukomm
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkomm dervun!
Plurielkommt dervun!
dervukomm
dervukommen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
auskommenbikommenbekommendropkommendrukommenduerchkommenduerkommenmkommennnerkommenentgintkommenentkommenerakommenerauskommenerbikommenermkommeneriwwerkommenerofkommeneropkommenewechkommenfortkommenhierkommeniwwerkommenkommenmatkommennokommenofkommenopkommenukommenverkommenvirkommenzerckkommenzoukommen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles