E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

duerkomm-en darkommen (D)se dbrouiller avec (F)
Stammformen duerkomm-enknn-t duerduerkomm
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb sinn • Partikelverb (duer-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten kum (Prteritum), kim (Konjunktiv)
Indikativ Aktiv
Prsent
echkomm-en duer
duknn-s duer
hien/si,hatt/etknn-t duer
mirkomm-en duer
dirkomm-t duer
sikomm-en duer
Prtrit
echkoum duer
dukoum-s duer
hien/si,hatt/etkoum duer
mirkoum-en duer
dirkoum-t duer
sikoum-en duer
Pass compos
echsinnduerkomm
dubassduerkomm
hien/si,hatt/etassduerkomm
mirsinnduerkomm
dirsiddduerkomm
sisinnduerkomm
Plus-que-parfait
echwarduerkomm
duwaarsduerkomm
hien/si,hatt/etwarduerkomm
mirwarenduerkomm
dirwaartduerkomm
siwarenduerkomm
Futur I
echwäert duerkomm-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert duerkomm sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
echkim duer
dukim-s duer
hien/si,hatt/etkim duer
mirkim-en duer
dirkim-t duer
sikim-en duer
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifduerkomm-en
dugéifsduerkomm-en
hien/si,hatt/etgéifduerkomm-en
mirgéifenduerkomm-en
dirgéiftduerkomm-en
sigéifenduerkomm-en
Conditionnel Pass compos
echwierduerkomm
duwiersduerkomm
hien/si,hatt/etwierduerkomm
mirwierenduerkomm
dirwiertduerkomm
siwierenduerkomm
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkomm duer!
Plurielkomm-t duer!
duerkomm
duerkomm-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
auskomm-enbikomm-enbekomm-endervukomm-endropkomm-endrukomm-enduerchkomm-enmkomm-ennnerkomm-enentgintkomm-enentkomm-enerakomm-enerauskomm-enerbikomm-enermkomm-eneriwwerkomm-enerofkomm-eneropkomm-enewechkomm-enfortkomm-enhierkomm-eniwwerkomm-enkomm-enmatkomm-ennokomm-enofkomm-enopkomm-enukomm-enverkomm-envirkomm-enzerckkomm-enzoukomm-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles