E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

mkommen umkommen (D)prir, perdre la vie (F)
Stammformen mkommenknnt mmkomm
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb sinn • Partikelverb (m-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten kum (Prteritum), kim (Konjunktiv)
Indikativ Aktiv
Prsent
echkommen m
duknns m
hien/si,hatt/etknnt m
mirkommen m
dirkommt m
sikommen m
Prtrit
echkoum m
dukoums m
hien/si,hatt/etkoum m
mirkoumen m
dirkoumt m
sikoumen m
Pass compos
echsinnmkomm
dubassmkomm
hien/si,hatt/etassmkomm
mirsinnmkomm
dirsiddmkomm
sisinnmkomm
Plus-que-parfait
echwarmkomm
duwaarsmkomm
hien/si,hatt/etwarmkomm
mirwarenmkomm
dirwaartmkomm
siwarenmkomm
Futur I
echwäert mkommen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert mkomm sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
echkim m
dukims m
hien/si,hatt/etkim m
mirkimen m
dirkimt m
sikimen m
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifmkommen
dugéifsmkommen
hien/si,hatt/etgéifmkommen
mirgéifenmkommen
dirgéiftmkommen
sigéifenmkommen
Conditionnel Pass compos
echwiermkomm
duwiersmkomm
hien/si,hatt/etwiermkomm
mirwierenmkomm
dirwiertmkomm
siwierenmkomm
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkomm m!
Plurielkommt m!
mkomm
mkommen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
auskommenbikommenbekommendervukommendropkommendrukommenduerchkommenduerkommennnerkommenentgintkommenentkommenerakommenerauskommenerbikommenermkommeneriwwerkommenerofkommeneropkommenewechkommenfortkommenhierkommeniwwerkommenkommenmatkommennokommenofkommenopkommenukommenverkommenvirkommenzerckkommenzoukommen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles