E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

mkomm-en umkommen (D)prir, perdre la vie (F)
Stammformen mkomm-enknn-t mmkomm
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb sinn • Partikelverb (m-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten kum (Prteritum), kim (Konjunktiv)
Indikativ Aktiv
Prsent
echkomm-en m
duknn-s m
hien/si,hatt/etknn-t m
mirkomm-en m
dirkomm-t m
sikomm-en m
Prtrit
echkoum m
dukoum-s m
hien/si,hatt/etkoum m
mirkoum-en m
dirkoum-t m
sikoum-en m
Pass compos
echsinnmkomm
dubassmkomm
hien/si,hatt/etassmkomm
mirsinnmkomm
dirsiddmkomm
sisinnmkomm
Plus-que-parfait
echwarmkomm
duwaarsmkomm
hien/si,hatt/etwarmkomm
mirwarenmkomm
dirwaartmkomm
siwarenmkomm
Futur I
echwäert mkomm-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert mkomm sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
echkim m
dukim-s m
hien/si,hatt/etkim m
mirkim-en m
dirkim-t m
sikim-en m
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifmkomm-en
dugéifsmkomm-en
hien/si,hatt/etgéifmkomm-en
mirgéifenmkomm-en
dirgéiftmkomm-en
sigéifenmkomm-en
Conditionnel Pass compos
echwiermkomm
duwiersmkomm
hien/si,hatt/etwiermkomm
mirwierenmkomm
dirwiertmkomm
siwierenmkomm
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkomm m!
Plurielkomm-t m!
mkomm
mkomm-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
auskomm-enbikomm-enbekomm-endervukomm-endropkomm-endrukomm-enduerchkomm-enduerkomm-ennnerkomm-enentgintkomm-enentkomm-enerakomm-enerauskomm-enerbikomm-enermkomm-eneriwwerkomm-enerofkomm-eneropkomm-enewechkomm-enfortkomm-enhierkomm-eniwwerkomm-enkomm-enmatkomm-ennokomm-enofkomm-enopkomm-enukomm-enverkomm-envirkomm-enzerckkomm-enzoukomm-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles