E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

erakommen hereinkommen (D)entrer (F)
Stammformen erakommenknnt eranerakomm
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb sinn • Partikelverb (eran-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten kum (Prteritum), kim (Konjunktiv)
Indikativ Aktiv
Prsent
echkommen eran
duknns eran
hien/si,hatt/etknnt eran
mirkommen eran
dirkommt eran
sikommen eran
Prtrit
echkoum eran
dukoums eran
hien/si,hatt/etkoum eran
mirkoumen eran
dirkoumt eran
sikoumen eran
Pass compos
echsinnerakomm
dubasserakomm
hien/si,hatt/etasserakomm
mirsinnerakomm
dirsidderakomm
sisinnerakomm
Plus-que-parfait
echwarerakomm
duwaarserakomm
hien/si,hatt/etwarerakomm
mirwarenerakomm
dirwaarterakomm
siwarenerakomm
Futur I
echwäert erakommen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erakomm sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
echkim eran
dukims eran
hien/si,hatt/etkim eran
mirkimen eran
dirkimt eran
sikimen eran
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferakommen
dugéifserakommen
hien/si,hatt/etgéiferakommen
mirgéifenerakommen
dirgéifterakommen
sigéifenerakommen
Conditionnel Pass compos
echwiererakomm
duwierserakomm
hien/si,hatt/etwiererakomm
mirwierenerakomm
dirwierterakomm
siwierenerakomm
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkomm eran!
Plurielkommt eran!
erakomm
erakommen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
auskommenbikommenbekommendervukommendropkommendrukommenduerchkommenduerkommenmkommennnerkommenentgintkommenentkommenerauskommenerbikommenermkommeneriwwerkommenerofkommeneropkommenewechkommenfortkommenhierkommeniwwerkommenkommenmatkommennokommenofkommenopkommenukommenverkommenvirkommenzerckkommenzoukommen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles