E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

erakomm-en hereinkommen (D)entrer (F)
Stammformen erakomm-enknn-t eranerakomm
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb sinn • Partikelverb (eran-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten kum (Prteritum), kim (Konjunktiv)
Indikativ Aktiv
Prsent
echkomm-en eran
duknn-s eran
hien/si,hatt/etknn-t eran
mirkomm-en eran
dirkomm-t eran
sikomm-en eran
Prtrit
echkoum eran
dukoum-s eran
hien/si,hatt/etkoum eran
mirkoum-en eran
dirkoum-t eran
sikoum-en eran
Pass compos
echsinnerakomm
dubasserakomm
hien/si,hatt/etasserakomm
mirsinnerakomm
dirsidderakomm
sisinnerakomm
Plus-que-parfait
echwarerakomm
duwaarserakomm
hien/si,hatt/etwarerakomm
mirwarenerakomm
dirwaarterakomm
siwarenerakomm
Futur I
echwäert erakomm-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erakomm sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
echkim eran
dukim-s eran
hien/si,hatt/etkim eran
mirkim-en eran
dirkim-t eran
sikim-en eran
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferakomm-en
dugéifserakomm-en
hien/si,hatt/etgéiferakomm-en
mirgéifenerakomm-en
dirgéifterakomm-en
sigéifenerakomm-en
Conditionnel Pass compos
echwiererakomm
duwierserakomm
hien/si,hatt/etwiererakomm
mirwierenerakomm
dirwierterakomm
siwierenerakomm
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkomm eran!
Plurielkomm-t eran!
erakomm
erakomm-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
auskomm-enbikomm-enbekomm-endervukomm-endropkomm-endrukomm-enduerchkomm-enduerkomm-enmkomm-ennnerkomm-enentgintkomm-enentkomm-enerauskomm-enerbikomm-enermkomm-eneriwwerkomm-enerofkomm-eneropkomm-enewechkomm-enfortkomm-enhierkomm-eniwwerkomm-enkomm-enmatkomm-ennokomm-enofkomm-enopkomm-enukomm-enverkomm-envirkomm-enzerckkomm-enzoukomm-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles