E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

erbikommen herbeikommen (D)s'approcher, s'ajouter (F)
Stammformen erbikommenknnt erbierbikomm
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb sinn • Partikelverb (erbi-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten kum (Prteritum), kim (Konjunktiv)
Indikativ Aktiv
Prsent
echkommen erbi
duknns erbi
hien/si,hatt/etknnt erbi
mirkommen erbi
dirkommt erbi
sikommen erbi
Prtrit
echkoum erbi
dukoums erbi
hien/si,hatt/etkoum erbi
mirkoumen erbi
dirkoumt erbi
sikoumen erbi
Pass compos
echsinnerbikomm
dubasserbikomm
hien/si,hatt/etasserbikomm
mirsinnerbikomm
dirsidderbikomm
sisinnerbikomm
Plus-que-parfait
echwarerbikomm
duwaarserbikomm
hien/si,hatt/etwarerbikomm
mirwarenerbikomm
dirwaarterbikomm
siwarenerbikomm
Futur I
echwäert erbikommen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erbikomm sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
echkim erbi
dukims erbi
hien/si,hatt/etkim erbi
mirkimen erbi
dirkimt erbi
sikimen erbi
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferbikommen
dugéifserbikommen
hien/si,hatt/etgéiferbikommen
mirgéifenerbikommen
dirgéifterbikommen
sigéifenerbikommen
Conditionnel Pass compos
echwiererbikomm
duwierserbikomm
hien/si,hatt/etwiererbikomm
mirwierenerbikomm
dirwierterbikomm
siwierenerbikomm
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkomm erbi!
Plurielkommt erbi!
erbikomm
erbikommen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
auskommenbikommenbekommendervukommendropkommendrukommenduerchkommenduerkommenmkommennnerkommenentgintkommenentkommenerakommenerauskommenermkommeneriwwerkommenerofkommeneropkommenewechkommenfortkommenhierkommeniwwerkommenkommenmatkommennokommenofkommenopkommenukommenverkommenvirkommenzerckkommenzoukommen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles