E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

bėtschelen Zicklein werfen/ gebären bei unverheirateten Mädchen (D)
Stammformen bėtschelenbėtscheltgebėtschelt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • raart Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echbėtschelen
dubėtschels
hien/si,hatt/etbėtschelt
mirbėtschelen
dirbėtschelt
sibėtschelen
Passé composé
echhugebėtschelt
duhuesgebėtschelt
hien/si,hatt/ethuetgebėtschelt
mirhugebėtschelt
dirhuttgebėtschelt
sihugebėtschelt
Plus-que-parfait
echhatgebėtschelt
duhasgebėtschelt
hien/si,hatt/ethatgebėtschelt
mirhategebėtschelt
dirhatgebėtschelt
sihategebėtschelt
Futur I
echwäert bėtschelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gebėtschelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbėtschelen
dugéifsbėtschelen
hien/si,hatt/etgéifbėtschelen
mirgéifebėtschelen
dirgéiftbėtschelen
sigéifebėtschelen
Conditionnel Passé composé
echhättgebėtschelt
duhässgebėtschelt
hien/si,hatt/ethättgebėtschelt
mirhättegebėtschelt
dirhättgebėtschelt
sihättegebėtschelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbėtschel!
Plurielbėtschelt!
gebėtschelt
bėtschelen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles