E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

bėtschel-en Zicklein werfen/ gebären bei unverheirateten Mädchen (D)
Stammformen bėtschel-enbėtschel-tge-bėtschel-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • raart Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echbėtschel-en
dubėtschel-s
hien/si,hatt/etbėtschel-t
mirbėtschel-en
dirbėtschel-t
sibėtschel-en
Passé composé
echhuge-bėtschel-t
duhuesge-bėtschel-t
hien/si,hatt/ethuetge-bėtschel-t
mirhuge-bėtschel-t
dirhuttge-bėtschel-t
sihuge-bėtschel-t
Plus-que-parfait
echhatge-bėtschel-t
duhasge-bėtschel-t
hien/si,hatt/ethatge-bėtschel-t
mirhatege-bėtschel-t
dirhatge-bėtschel-t
sihatege-bėtschel-t
Futur I
echwäert bėtschel-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-bėtschel-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbėtschel-en
dugéifsbėtschel-en
hien/si,hatt/etgéifbėtschel-en
mirgéifebėtschel-en
dirgéiftbėtschel-en
sigéifebėtschel-en
Conditionnel Passé composé
echhättge-bėtschel-t
duhässge-bėtschel-t
hien/si,hatt/ethättge-bėtschel-t
mirhättege-bėtschel-t
dirhättge-bėtschel-t
sihättege-bėtschel-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbėtschel!
Plurielbėtschel-t!
ge-bėtschel-t
bėtschel-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles