E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

erofkommen herunterkommen (D)descendre (F)
Stammformen erofkommenknnt eroferofkomm
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb sinn • Partikelverb (erof-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten kum (Prteritum), kim (Konjunktiv)
Indikativ Aktiv
Prsent
echkommen erof
duknns erof
hien/si,hatt/etknnt erof
mirkommen erof
dirkommt erof
sikommen erof
Prtrit
echkoum erof
dukoums erof
hien/si,hatt/etkoum erof
mirkoumen erof
dirkoumt erof
sikoumen erof
Pass compos
echsinnerofkomm
dubasserofkomm
hien/si,hatt/etasserofkomm
mirsinnerofkomm
dirsidderofkomm
sisinnerofkomm
Plus-que-parfait
echwarerofkomm
duwaarserofkomm
hien/si,hatt/etwarerofkomm
mirwarenerofkomm
dirwaarterofkomm
siwarenerofkomm
Futur I
echwäert erofkommen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erofkomm sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
echkim erof
dukims erof
hien/si,hatt/etkim erof
mirkimen erof
dirkimt erof
sikimen erof
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferofkommen
dugéifserofkommen
hien/si,hatt/etgéiferofkommen
mirgéifenerofkommen
dirgéifterofkommen
sigéifenerofkommen
Conditionnel Pass compos
echwiererofkomm
duwierserofkomm
hien/si,hatt/etwiererofkomm
mirwierenerofkomm
dirwierterofkomm
siwierenerofkomm
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkomm erof!
Plurielkommt erof!
erofkomm
erofkommen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
auskommenbikommenbekommendervukommendropkommendrukommenduerchkommenduerkommenmkommennnerkommenentgintkommenentkommenerakommenerauskommenerbikommenermkommeneriwwerkommeneropkommenewechkommenfortkommenhierkommeniwwerkommenkommenmatkommennokommenofkommenopkommenukommenverkommenvirkommenzerckkommenzoukommen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles