E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ewechkommen wegkommen (D)se sparer de qch. (F)
Stammformen ewechkommenknnt ewechewechkomm
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb sinn • Partikelverb (ewech-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten kum (Prteritum), kim (Konjunktiv)
Indikativ Aktiv
Prsent
echkommen ewech
duknns ewech
hien/si,hatt/etknnt ewech
mirkommen ewech
dirkommt ewech
sikommen ewech
Prtrit
echkoum ewech
dukoums ewech
hien/si,hatt/etkoum ewech
mirkoumen ewech
dirkoumt ewech
sikoumen ewech
Pass compos
echsinnewechkomm
dubassewechkomm
hien/si,hatt/etassewechkomm
mirsinnewechkomm
dirsiddewechkomm
sisinnewechkomm
Plus-que-parfait
echwarewechkomm
duwaarsewechkomm
hien/si,hatt/etwarewechkomm
mirwarenewechkomm
dirwaartewechkomm
siwarenewechkomm
Futur I
echwäert ewechkommen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ewechkomm sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
echkim ewech
dukims ewech
hien/si,hatt/etkim ewech
mirkimen ewech
dirkimt ewech
sikimen ewech
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifewechkommen
dugéifsewechkommen
hien/si,hatt/etgéifewechkommen
mirgéifenewechkommen
dirgéiftewechkommen
sigéifenewechkommen
Conditionnel Pass compos
echwierewechkomm
duwiersewechkomm
hien/si,hatt/etwierewechkomm
mirwierenewechkomm
dirwiertewechkomm
siwierenewechkomm
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkomm ewech!
Plurielkommt ewech!
ewechkomm
ewechkommen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
auskommenbikommenbekommendervukommendropkommendrukommenduerchkommenduerkommenmkommennnerkommenentgintkommenentkommenerakommenerauskommenerbikommenermkommeneriwwerkommenerofkommeneropkommenfortkommenhierkommeniwwerkommenkommenmatkommennokommenofkommenopkommenukommenverkommenvirkommenzerckkommenzoukommen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles