E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

fortkomm-en fortkommen (D)avancer, partir (F)
Stammformen fortkomm-enknn-t fortfortkomm
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb sinn • Partikelverb (fort-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten kum (Prteritum), kim (Konjunktiv)
Indikativ Aktiv
Prsent
echkomm-e fort
duknn-s fort
hien/si,hatt/etknn-t fort
mirkomm-e fort
dirkomm-t fort
sikomm-e fort
Prtrit
echkoum fort
dukoum-s fort
hien/si,hatt/etkoum fort
mirkoum-e fort
dirkoum-t fort
sikoum-e fort
Pass compos
echsifortkomm
dubassfortkomm
hien/si,hatt/etassfortkomm
mirsifortkomm
dirsiddfortkomm
sisifortkomm
Plus-que-parfait
echwarfortkomm
duwaarsfortkomm
hien/si,hatt/etwarfortkomm
mirwarefortkomm
dirwaartfortkomm
siwarefortkomm
Futur I
echwäert fortkomm-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert fortkomm sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
echkim fort
dukim-s fort
hien/si,hatt/etkim fort
mirkim-e fort
dirkim-t fort
sikim-e fort
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiffortkomm-en
dugéifsfortkomm-en
hien/si,hatt/etgéiffortkomm-en
mirgéifefortkomm-en
dirgéiftfortkomm-en
sigéifefortkomm-en
Conditionnel Pass compos
echwierfortkomm
duwiersfortkomm
hien/si,hatt/etwierfortkomm
mirwierefortkomm
dirwiertfortkomm
siwierefortkomm
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkomm fort!
Plurielkomm-t fort!
fortkomm
fortkomm-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
auskomm-enbikomm-enbekomm-endervukomm-endropkomm-endrukomm-enduerchkomm-enduerkomm-enmkomm-ennnerkomm-enentgintkomm-enentkomm-enerakomm-enerauskomm-enerbikomm-enermkomm-eneriwwerkomm-enerofkomm-eneropkomm-enewechkomm-enhierkomm-eniwwerkomm-enkomm-enmatkomm-ennokomm-enofkomm-enopkomm-enukomm-enverkomm-envirkomm-enzerckkomm-enzoukomm-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles