E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

hierkomm-en herkommen (D)venir de, provenir (F)
Stammformen hierkomm-enknn-t hierhierkomm
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb sinn • Partikelverb (hier-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten kum (Prteritum), kim (Konjunktiv)
Indikativ Aktiv
Prsent
echkomm-en hier
duknn-s hier
hien/si,hatt/etknn-t hier
mirkomm-en hier
dirkomm-t hier
sikomm-en hier
Prtrit
echkoum hier
dukoum-s hier
hien/si,hatt/etkoum hier
mirkoum-en hier
dirkoum-t hier
sikoum-en hier
Pass compos
echsinnhierkomm
dubasshierkomm
hien/si,hatt/etasshierkomm
mirsinnhierkomm
dirsiddhierkomm
sisinnhierkomm
Plus-que-parfait
echwarhierkomm
duwaarshierkomm
hien/si,hatt/etwarhierkomm
mirwarenhierkomm
dirwaarthierkomm
siwarenhierkomm
Futur I
echwäert hierkomm-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert hierkomm sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
echkim hier
dukim-s hier
hien/si,hatt/etkim hier
mirkim-en hier
dirkim-t hier
sikim-en hier
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifhierkomm-en
dugéifshierkomm-en
hien/si,hatt/etgéifhierkomm-en
mirgéifenhierkomm-en
dirgéifthierkomm-en
sigéifenhierkomm-en
Conditionnel Pass compos
echwierhierkomm
duwiershierkomm
hien/si,hatt/etwierhierkomm
mirwierenhierkomm
dirwierthierkomm
siwierenhierkomm
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkomm hier!
Plurielkomm-t hier!
hierkomm
hierkomm-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
auskomm-enbikomm-enbekomm-endervukomm-endropkomm-endrukomm-enduerchkomm-enduerkomm-enmkomm-ennnerkomm-enentgintkomm-enentkomm-enerakomm-enerauskomm-enerbikomm-enermkomm-eneriwwerkomm-enerofkomm-eneropkomm-enewechkomm-enfortkomm-eniwwerkomm-enkomm-enmatkomm-ennokomm-enofkomm-enopkomm-enukomm-enverkomm-envirkomm-enzerckkomm-enzoukomm-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles