E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ukomm-en ankommen (D)arriver (F)
Stammformen ukomm-enknn-t unukomm
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb sinn • Partikelverb (un-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten kum (Prteritum), kim (Konjunktiv)
Indikativ Aktiv
Prsent
echkomm-en un
duknn-s un
hien/si,hatt/etknn-t un
mirkomm-en un
dirkomm-t un
sikomm-en un
Prtrit
echkoum un
dukoum-s un
hien/si,hatt/etkoum un
mirkoum-en un
dirkoum-t un
sikoum-en un
Pass compos
echsinnukomm
dubassukomm
hien/si,hatt/etassukomm
mirsinnukomm
dirsiddukomm
sisinnukomm
Plus-que-parfait
echwarukomm
duwaarsukomm
hien/si,hatt/etwarukomm
mirwarenukomm
dirwaartukomm
siwarenukomm
Futur I
echwäert ukomm-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ukomm sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
echkim un
dukim-s un
hien/si,hatt/etkim un
mirkim-en un
dirkim-t un
sikim-en un
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifukomm-en
dugéifsukomm-en
hien/si,hatt/etgéifukomm-en
mirgéifenukomm-en
dirgéiftukomm-en
sigéifenukomm-en
Conditionnel Pass compos
echwierukomm
duwiersukomm
hien/si,hatt/etwierukomm
mirwierenukomm
dirwiertukomm
siwierenukomm
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkomm un!
Plurielkomm-t un!
ukomm
ukomm-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
auskomm-enbikomm-enbekomm-endervukomm-endropkomm-endrukomm-enduerchkomm-enduerkomm-enmkomm-ennnerkomm-enentgintkomm-enentkomm-enerakomm-enerauskomm-enerbikomm-enermkomm-eneriwwerkomm-enerofkomm-eneropkomm-enewechkomm-enfortkomm-enhierkomm-eniwwerkomm-enkomm-enmatkomm-ennokomm-enofkomm-enopkomm-enverkomm-envirkomm-enzerckkomm-enzoukomm-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles