E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

verkommen verkommen (D)tomber bas, dlaisser (F)
Stammformen verkommenverknntverkomm
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb sinn • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten kum (Prteritum), kim (Konjunktiv)
Indikativ Aktiv
Prsent
echverkommen
duverknns
hien/si,hatt/etverknnt
mirverkommen
dirverkommt
siverkommen
Prtrit
echverkoum
duverkoums
hien/si,hatt/etverkoum
mirverkoumen
dirverkoumt
siverkoumen
Pass compos
echsiverkomm
dubassverkomm
hien/si,hatt/etassverkomm
mirsiverkomm
dirsiddverkomm
sisiverkomm
Plus-que-parfait
echwarverkomm
duwaarsverkomm
hien/si,hatt/etwarverkomm
mirwareverkomm
dirwaartverkomm
siwareverkomm
Futur I
echwäert verkommen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verkomm sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
echverkim
duverkims
hien/si,hatt/etverkim
mirverkimen
dirverkimt
siverkimen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverkommen
dugéifsverkommen
hien/si,hatt/etgéifverkommen
mirgéifeverkommen
dirgéiftverkommen
sigéifeverkommen
Conditionnel Pass compos
echwierverkomm
duwiersverkomm
hien/si,hatt/etwierverkomm
mirwiereverkomm
dirwiertverkomm
siwiereverkomm
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverkomm!
Plurielverkommt!
verkomm
verkommen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
auskommenbikommenbekommendervukommendropkommendrukommenduerchkommenduerkommenmkommennnerkommenentgintkommenentkommenerakommenerauskommenerbikommenermkommeneriwwerkommenerofkommeneropkommenewechkommenfortkommenhierkommeniwwerkommenkommenmatkommennokommenofkommenopkommenukommenvirkommenzerckkommenzoukommen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles