E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

verkomm-en verkommen (D)tomber bas, dlaisser (F)
Stammformen verkomm-enverknn-tverkomm
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb sinn • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten kum (Prteritum), kim (Konjunktiv)
Indikativ Aktiv
Prsent
echverkomm-en
duverknn-s
hien/si,hatt/etverknn-t
mirverkomm-en
dirverkomm-t
siverkomm-en
Prtrit
echverkoum
duverkoum-s
hien/si,hatt/etverkoum
mirverkoum-en
dirverkoum-t
siverkoum-en
Pass compos
echsiverkomm
dubassverkomm
hien/si,hatt/etassverkomm
mirsiverkomm
dirsiddverkomm
sisiverkomm
Plus-que-parfait
echwarverkomm
duwaarsverkomm
hien/si,hatt/etwarverkomm
mirwareverkomm
dirwaartverkomm
siwareverkomm
Futur I
echwäert verkomm-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verkomm sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
echverkim
duverkim-s
hien/si,hatt/etverkim
mirverkim-en
dirverkim-t
siverkim-en
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverkomm-en
dugéifsverkomm-en
hien/si,hatt/etgéifverkomm-en
mirgéifeverkomm-en
dirgéiftverkomm-en
sigéifeverkomm-en
Conditionnel Pass compos
echwierverkomm
duwiersverkomm
hien/si,hatt/etwierverkomm
mirwiereverkomm
dirwiertverkomm
siwiereverkomm
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverkomm!
Plurielverkomm-t!
verkomm
verkomm-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
auskomm-enbikomm-enbekomm-endervukomm-endropkomm-endrukomm-enduerchkomm-enduerkomm-enmkomm-ennnerkomm-enentgintkomm-enentkomm-enerakomm-enerauskomm-enerbikomm-enermkomm-eneriwwerkomm-enerofkomm-eneropkomm-enewechkomm-enfortkomm-enhierkomm-eniwwerkomm-enkomm-enmatkomm-ennokomm-enofkomm-enopkomm-enukomm-envirkomm-enzerckkomm-enzoukomm-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles