E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

zoukomm-en zukommen (D)s'ajouter (F)
Stammformen zoukomm-enknn-t zouzoukomm
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb sinn • Partikelverb (zou-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten kum (Prteritum), kim (Konjunktiv)
Indikativ Aktiv
Prsent
echkomm-en zou
duknn-s zou
hien/si,hatt/etknn-t zou
mirkomm-en zou
dirkomm-t zou
sikomm-en zou
Prtrit
echkoum zou
dukoum-s zou
hien/si,hatt/etkoum zou
mirkoum-en zou
dirkoum-t zou
sikoum-en zou
Pass compos
echsinnzoukomm
dubasszoukomm
hien/si,hatt/etasszoukomm
mirsinnzoukomm
dirsiddzoukomm
sisinnzoukomm
Plus-que-parfait
echwarzoukomm
duwaarszoukomm
hien/si,hatt/etwarzoukomm
mirwarenzoukomm
dirwaartzoukomm
siwarenzoukomm
Futur I
echwäert zoukomm-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zoukomm sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
echkim zou
dukim-s zou
hien/si,hatt/etkim zou
mirkim-en zou
dirkim-t zou
sikim-en zou
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifzoukomm-en
dugéifszoukomm-en
hien/si,hatt/etgéifzoukomm-en
mirgéifenzoukomm-en
dirgéiftzoukomm-en
sigéifenzoukomm-en
Conditionnel Pass compos
echwierzoukomm
duwierszoukomm
hien/si,hatt/etwierzoukomm
mirwierenzoukomm
dirwiertzoukomm
siwierenzoukomm
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkomm zou!
Plurielkomm-t zou!
zoukomm
zoukomm-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
auskomm-enbikomm-enbekomm-endervukomm-endropkomm-endrukomm-enduerchkomm-enduerkomm-enmkomm-ennnerkomm-enentgintkomm-enentkomm-enerakomm-enerauskomm-enerbikomm-enermkomm-eneriwwerkomm-enerofkomm-eneropkomm-enewechkomm-enfortkomm-enhierkomm-eniwwerkomm-enkomm-enmatkomm-ennokomm-enofkomm-enopkomm-enukomm-enverkomm-envirkomm-enzerckkomm-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles