E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

kommentéieren kommentieren (D)commenter (F)
Stammformen kommentéierenkommentéiertkommentéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echkommentéieren
dukommentéiers
hien/si,hatt/etkommentéiert
mirkommentéieren
dirkommentéiert
sikommentéieren
Passé composé
echhukommentéiert
duhueskommentéiert
hien/si,hatt/ethuetkommentéiert
mirhukommentéiert
dirhuttkommentéiert
sihukommentéiert
Plus-que-parfait
echhatkommentéiert
duhaskommentéiert
hien/si,hatt/ethatkommentéiert
mirhatekommentéiert
dirhatkommentéiert
sihatekommentéiert
Futur I
echwäert kommentéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert kommentéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifkommentéieren
dugéifskommentéieren
hien/si,hatt/etgéifkommentéieren
mirgéifekommentéieren
dirgéiftkommentéieren
sigéifekommentéieren
Conditionnel Passé composé
echhättkommentéiert
duhässkommentéiert
hien/si,hatt/ethättkommentéiert
mirhättekommentéiert
dirhättkommentéiert
sihättekommentéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkommentéier!
Plurielkommentéiert!
kommentéiert
kommentéieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles