E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

komment-éier-en kommentieren (D)commenter (F)
Stammformen komment-éier-enkomment-éier-tkomment-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echkomment-éier-en
dukomment-éier-s
hien/si,hatt/etkomment-éier-t
mirkomment-éier-en
dirkomment-éier-t
sikomment-éier-en
Passé composé
echhukomment-éier-t
duhueskomment-éier-t
hien/si,hatt/ethuetkomment-éier-t
mirhukomment-éier-t
dirhuttkomment-éier-t
sihukomment-éier-t
Plus-que-parfait
echhatkomment-éier-t
duhaskomment-éier-t
hien/si,hatt/ethatkomment-éier-t
mirhatekomment-éier-t
dirhatkomment-éier-t
sihatekomment-éier-t
Futur I
echwäert komment-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert komment-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifkomment-éier-en
dugéifskomment-éier-en
hien/si,hatt/etgéifkomment-éier-en
mirgéifekomment-éier-en
dirgéiftkomment-éier-en
sigéifekomment-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättkomment-éier-t
duhässkomment-éier-t
hien/si,hatt/ethättkomment-éier-t
mirhättekomment-éier-t
dirhättkomment-éier-t
sihättekomment-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierkomment-éier!
Plurielkomment-éier-t!
komment-éier-t
komment-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles