E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

accus-éier-en beschuldigen, anklagen (D)accuser (déigner comme fautif) (F)to blame (E)
Stammformen accus-éier-enaccus-éier-taccus-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echaccus-éier-en
duaccus-éier-s
hien/si,hatt/etaccus-éier-t
miraccus-éier-en
diraccus-éier-t
siaccus-éier-en
Passé composé
echhunnaccus-éier-t
duhuesaccus-éier-t
hien/si,hatt/ethuetaccus-éier-t
mirhunnaccus-éier-t
dirhuttaccus-éier-t
sihunnaccus-éier-t
Plus-que-parfait
echhataccus-éier-t
duhasaccus-éier-t
hien/si,hatt/ethataccus-éier-t
mirhatenaccus-éier-t
dirhataccus-éier-t
sihatenaccus-éier-t
Futur I
echwäert accus-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert accus-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifaccus-éier-en
dugéifsaccus-éier-en
hien/si,hatt/etgéifaccus-éier-en
mirgéifenaccus-éier-en
dirgéiftaccus-éier-en
sigéifenaccus-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättaccus-éier-t
duhässaccus-éier-t
hien/si,hatt/ethättaccus-éier-t
mirhättenaccus-éier-t
dirhättaccus-éier-t
sihättenaccus-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieraccus-éier!
Plurielaccus-éier-t!
accus-éier-t
accus-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles